Here is RockstarINTEL’s hub on all things The Game Awards where you can check in to see all the awards that Red Dead Redemption 2 is running for, and after the show you can look back to see which awards the game took home, and unfortunately also may have lost.

Please show respect to the other nominees in the categories – each and every studio worked extremely hard to put out a product alongside Red Dead Redemption 2 and they should be treat as equally astonishing competitors in the gaming industry. Good luck to those which Red Dead Redemption 2 is competing against, but especially good luck to all of the staff at Rockstar Games and Take-Two Interactive who get to see their work pay off.

If you haven’t yet, get your final votes in before voting closes by clicking here.

Times

  • LOS ANGELES 5:30 PM
  • NEW YORK 8:30 PM
  • ARGENTINA 10:30 PM
  • BRAZIL 11:30 PM
  • LONDON 1:30 AM (FRIDAY)
  • RUSSIA 3:30 AM (FRIDAY)
  • CHINA 9:30 AM (FRIDAY)
  • JAPAN 10:30 AM (FRIDAY)
  • AUSTRALIA 11:30 AM (FRIDAY)

Where to Watch

You can watch The Game Awards on the following platforms.

For Chinese, Taiwanese, Asian, Japanese, Korean, Russian, Brazilian, Argentinian, and German users – you can view more platforms to watch The Game Awards locally here.

Nominations

Red Dead Redemption 2 is nominated in the following categories.

  • Game of the Year
  • Best Game Direction
  • Best Narrative
  • Best Art Direction
  • Best Score
  • Best Audio Design
  • Best Performance (Roger Clark as Arthur Morgan)
  • Best Action/Adventure Game

You can view all of the categories below.

 

GAME OF THE YEAR

Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)

Celeste (Matt Makes Games)

God of War (Sony Santa Monica / SIE)

Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)

Monster Hunter: World (Capcom)

Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST ONGOING GAME

Destiny 2 (Bungie / Activision)

Fortnite (Epic Games)

No Man’s Sky (Hello Games)

Overwatch (Blizzard)

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal / Ubisoft)

BEST GAME DIRECTION

A Way Out (Hazelight Studios / EA)

Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)

God of War (Sony Santa Monica / SIE)

Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)

Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST NARRATIVE

Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)

God of War (Sony Santa Monica / SIE)

Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)

Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)

Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST ART DIRECTION

Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)

God of War (Sony Santa Monica / SIE)

Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)

Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

Return of Obra Din (3909 LLC)

BEST SCORE/MUSIC PRESENTED BY SPOTIFY

Celeste (Lena Raine)

God of War (Bear McCreary)

Marvel’s Spider-Man (John Paesano)

Ni No Kuni II (Joe Hisaishi)

Octopath Traveler (Yasunori Nishiki)

Red Dead Redemption 2 (Woody Jackson)

BEST AUDIO DESIGN PRESENTED BY DOLBY

Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch Studios / Activision)

Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)

God of War (Sony Santa Monica / SIE)

Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)

Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST PERFORMANCE

Bryan Dechart as Connor, Detroit: Become Human

Christopher Judge as Kratos, God of War

Melissanthi Mahut as Kassandra, Assassin’s Creed Odyssey

Roger Clark as Arthur Morgan, Red Dead Redemption 2

Yuri Lowenthal as Peter Parker, Marvel’s Spider-Man

GAMES FOR IMPACT

11-11 Memories Retold (Digixart / Aardman Animations / BANDAI NAMCO Entertainment)

Celeste (Matt Makes Games)

Florence (Mountains / Annapurna Interactive)

Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)

The Missing: JJ Macfield and the Island of Memories (White Owls / Arc System Works)

BEST INDEPENDENT GAME

Celeste (Matt Makes Games)

Dead Cells (Motion Twin)

Into the Breach (Subset Games)

Return of the Obra Dinn (3909 LLC)

The Messenger (Sabotage Studio)

BEST MOBILE

Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)

Florence (Mountains / Annapurna Interactive)

Fortnite (Epic Games)

PUBG MOBILE (Lightspeed & Quantum / Tencent Games)

Reigns: Game of Thrones (Nerial / Developer Digital)

BEST VR/AR Game

ASTRO BOT Rescue Mission (SIE Japan Studio / SIE)

Beat Saber (Beat Games)

Firewall Zero Hour (First Contact Entertainment / SIE)

Moss (Polyarc Games)

Tetris Effect (Resonair / Enhance, Inc)

BEST ACTION GAME

Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)

Dead Cells (Motion Twin)

Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)

Far Cry 5 (Ubisoft Montreal / Ubisoft)

Mega Man 11 (Capcom)

BEST ACTION/ADVENTURE GAME

Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)

God of War (Sony Santa Monica / SIE)

Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)

Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

Shadow of the Tomb Raider (Eidos Montreal / Crystal Dynamics / Square Enix)

BEST ROLE PLAYING GAME

Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age (Square Enix / Square Enix)

Monster Hunter: World (Capcom)

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom (Level 5 / BANDAI NAMCO Entertainment)

Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)

Pillars of Eternity II: Deadfire (Obsidian Entertainment / Versus Evil)

BEST FIGHTING

BlazBlue: Cross Tag Battle (Arc System Works)

Dragon Ball FighterZ (Arc System Works / BANDAI NAMCO Entertainment)

Soul Calibur VI (Bandai Namco Studios / BANDAI NAMCO Entertainment)

Street Fighter V Arcade (Dimps / Capcom)

BEST FAMILY GAME

Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)

Nintendo Labo (Nintendo EPD / Nintendo)

Overcooked 2 (Ghost Town Games / Team 17)

Starlink: Battle for Atlas (Ubisoft Toronto / Ubisoft)

Super Mario Party (NDCube / Nintendo)

BEST STRATEGY GAME

BATTLETECH (Harebrained Schemes / Paradox Interactive

Frostpunk (11 bit studios)

Into the Breach (Subset Games)

The Banner Saga 3 (Stoic Studio / Versus Evil)

Valkyria Chronicles 4 (Sega CS3 / Sega)

BEST SPORTS/RACING

FIFA 19 (EA Vancouver / EA Sports)

Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)

Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)

NBA 2K19 (Visual Concepts / 2K Sports)

Pro Evolution Soccer 2019 (PES Productions / Konami)

BEST MULTIPLAYER GAME

Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)

Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)

Fortnite (Epic Games)

Monster Hunter: World (Capcom)

Sea of Thieves (Rare / Microsoft Studios)

BEST STUDENT GAME

Combat 2018 (Inland Norway University of Applied Sciences – Norway)

Dash Quasar (UC Santa Cruz)

JERA (Digipen Bilbao, Spain)

LIFF (ISTART Digital – France)

RE: Charge (MIT)

BEST DEBUT INDIE GAME

Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)

Florence (Mountains / Annapurna Interactive)

Moss (Polyarc Games)

The Messenger (Sabotage Studio)

Yoku’s Island Express (Villa Gorilla)

ESPORTS AWARDS

BEST ESPORTS GAME

CSGO

DOTA2

Fortnite

League of Legends

Overwatch

BEST ESPORTS PLAYER PRESENTED BY OMEN BY HP

Dominique “SonicFox” McLean (Echo Fox)

Hajime “Tokido” Taniguchi

Jian “Uzi” Zi-Hao (Royal Never Give Up)
Oleksandr “s1mple” Kostyliev (Natus Vincere)

Sung-hyeon “JJoNak” Bang (New York Excelsior)

BEST ESPORTS TEAM

Astralis (CSGO)

Cloud9 (LOL)

Fnatic (LOL)

London Spitfire (OWL)

OG (DOTA2)

BEST ESPORTS COACH

Bok “Reapered” Han-gyu (Cloud9)

Cristian “ppasarel” Bănăseanu (OG)

Danny “zonic” Sørensen (Astralis)

Dylan Falco (Fnatic)

Jakob “YamatoCannon” Mebdi (Team Vitality)

Janko “YNk” Paunovic (MiBR)

BEST ESPORTS EVENT

ELEAGUE Major: Boston 2018

EVO 2018

League of Legends World Championship

Overwatch League Grand Finals

The International 2018

BEST ESPORTS HOST

Alex “Goldenboy” Mendez
Alex “Machine” Richardson

AndersBlume
Eefje “Sjokz” Depoortere

Paul “RedEye” Chaloner

BEST ESPORTS MOMENT

C9 Comeback Win In Triple OT vs FAZE (ELEAGUE)
KT vs IG Base Race (LOL Worlds)
G2 Beating RNG (LOL Worlds)

OG’s Massive Upset of LGD (DOTA 2 Finals)

SonicFox Side Switch Against Go1 in DBZ (EVO)

COMMUNITY AWARD

CONTENT CREATOR OF THE YEAR

Dr. Lupo

Myth

Ninja

Pokimane

Willyrex